امروز : دوشنبه 30 بهمن 1396
today : Feb 19 2018
Persian Arabic English

انسان و محیط زیست از دیرباز در کنار هم بوده و هریک به نوعی در خدمت دیگری بوده است تا آنجا که آنها در یک مجموعه به نام اکوسیستم که شامل انواع مختلفی از عمل و عکس العمل‌های ناشی mohite-zistاز فرآیندهای زیست محیطی است، قرار گرفته‌اند.

 محیط زیست چیست؟! شاید این ساده ترین سئوالی باشد که همه ما در ابتدای امر با شنیدن مباحث گسترده در گردهمایی‌ها و برنامه‌های شبکه‌های رادیو و تلویزیونی در شرایط امروزی با آن برخورد داریم و مرتباً در مورد آن کارشناسان رشته‌های مختلف بحث و تبادل نظر دارند. این مباحث هم از دیدگاه زیست شناسان و هم صنعتگران و ... مورد توجه قرار گرفته است.

با آغاز انقلاب صنعتی در قرن 19 میلادی، بشر به سوی پیشرفت و تعالی گام‌های بزرگی برداشت و با اختراعات و ابداعات پدیدآمده در عرصه‌های مختلف توسط نوابغ آن زمان، همراه با لزوم آزادسازی زمین برای احداث کارخانه و استخراج معادن، به یک خودباوری توأم با غرور دست یافت که این امر او را به سوی خود محوری، بدون توجه به نیازهای آتی و زیست محیطی که اصلی‌ترین نیاز بشر می‌باشد، سوق داد که از آن جمله به بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی بدون توجه و پیش‌بینی آینده، ایجاد آلودگی‌های مختلف در محیط و به تبع آن، از بین بردن توازن طبیعی بر روی کره خاکی می‌توان اشاره نمود. لیکن با گذشت زمان و مشخص شدن اولین تغییرات در شرایط جوی زمین وتأثیرات آن بر زندگی بشر همچون گرمای هوا، بروز طوفانها و سیلابهای سهمگین در مناطق مختلف جهان و ... ، دانشمندان و محققان را به تکاپو انداخت و دریافتند منشأ آنچه که به دنبال شناخت و کاهش آسیبهای آن می‌باشند و نام بلایای طبیعی بر آن نهاده‌اند، هیچ‌چیز و هیچکس جز انسان نیست و او خود با بی‌توجهی به منابع خدادادی، شرایط مطلوب زندگی خود را دستخوش تغییرات و تحولاتی نموده که در صورت ادامه این روند نه تنها ادامه حیات برای خود بلکه برای سایر جانداران نیز غیرممکن خواهد ساخت بنابراین نخستین کنفرانس جهانی محیط زیست در سال 1972 در استکهلم سوئد برپا شد وبا برگزاری اجلاس زمین در سال 1992 در ریودوژانیروی برزیل مفهوم توسعه همزمان با پایداری منابع طبیعی مطرح شد و بشر به سوی تدوین استراتژیهای زیست محیطی گام برداشت. دانشمندان با بررسی‌ها و مطالعات بیشتر دریافتند که بشر از دیرباز با طبیعت آمیخته شده و زندگی و دوام او در گرو ادامه حیات سایر موجودات زنده است و در بین این موجودات وابستگی خود را به گیاهان و درختان، این دایه‌های بی‌منت، بیش از پیش درک کرد.

گیاهان و درختان از قدیم دارای احترامی عظیم بوده اند به‌طوری‌که بیش از 4000 سال پیش، مصریان از درختانی نوشته‌اند که با توده‌هایی از خاک به دور ریشه هریک گاهاً با جابه‌جایی در طول مسافت‌هایی تا 2400 کیلومتر با قایق در جاهایی دیگر کاشت می‌شدند.

در یونان باستان اطلاعات نسبتاً کاملی درباره کاشت و داشت درختان توسط دانشمندانی همچون تئوفراستوس(285-370 ق.م) و پلینی(79-23 ق.م) ارائه گردید وکتابهای زیادی درباره نگهداری گیاهان نوشته شده ودر فرهنگ ما نیز در این رابطه تأکیدات بسیاری آمده است.

تحقیقات علمی نشان می دهد هر هکتار جنگل در حدود 16 میلیون مترمکعب هوا را جذب و 5,400 کیلوگرم کربن را به مواد آلی تبدیل کرده و 14,400 کیلوگرم اکسیژن تولید می‌نماید همچنین ایجاد فضای سبز در اطراف کارخانه‌ها و صنایع، باعث پالایش هوا، کاهش آلودگی‌های سمعی و بصری، ایجاد مناظر زیبا و حفاظت و صیانت از منابع طبیعی نظیر آب، خاک، پوشش گیاهی و حیات وحش و احیاء نظام اکولوژیکی و حفظ تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری می‌گردد و از بروز بیماریهای تنفسی، گوارشی و عصبی در انسان جلوگیری می‌نماید.

از آنچه گفته شد در می‌یابیم توجه بیش از پیش بشر به مقوله محیط زیست و به تبع آن حفظ، نگهداری و توسعه فضای سبز، نه تنها در جایگاه زیست محیطی و حیات موجودات زنده بسیار حائز اهمیت است بلکه با توجه به آیات قرآنی، احادیث و روایات مختلف نقل شده از بزرگان دین و ادب فارسی نقش به سزایی در زندگی انسانها ایفا می‌کند.

شرکت گچ فارسان از بدو تأسیس در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار و درک صحیح از آن یعنی استفاده و بهره‌مندی از منابع و ذخایر خدادادی با رویکرد صنعتی و با توجهی خاص به مسائل زیست محیطی و تولید یک محصول استراتژیک که در جهان امروز به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورها به‌شمارمی‌رود، با حساسیت و توجهی مضاعف در امر کاهش آلودگی‌های صنعتی اعم از آلودگی‌های صوتی، هوا، آب، خاک، مدیریت و کاهش ضایعات، مدیریت انرژی و غیره و با آگاهی از تأثیر شگرف محیط شاداب، زیبا و باطراوت و به‌ویژه گیاهان، برعملکرد و روحیه کارکنان اقدام به احداث و توسعه فضای سبز کارخانه و انجام سرمایه‌گذاری‌های لازم در زمینه حفظ و نگهداری فضای سبز همچنین استفاده از منابع موجود همچون خاک زراعی بسیارغنی، آب و... نموده است.